Michał Jędryka, autor "Ołowianych dzieci" opowiada o powstającym scenariuszu filmowym Dorocie Bardzińskiej z "Wprost": Ta opowieść ma potencjał. Jej siłą jest bohaterka, polska Erin Brockovich ‒ Królowa albo po śląsku Królka. Udzieliła pomocy 5 tys. dzieci (...).

Jak można wywnioskować po tytule projektu, tym razem będzie to opowieść o dr Jolancie Wadowskiej-Król, najważniejszej bohaterce książki?

Rzeczywiście, jeżeli książka była opowieścią o pacjentach dr Wadowskiej- Król, tytułowych ołowianych dzieciach, które zachorowały na ołowicę pod koniec lat 70., to scenariusz będzie opowieścią o lekarce, pediatrze z rejonowej przychodni w robotniczej dzielnicy Katowic, która podjęła się uratowania tych dzieci i odniosła niebywały sukces, mając przeciwko sobie cały aparat władzy tamtej epoki. Ponieważ byłem wtedy, w podstawówce, pacjentem dr Król, można powiedzieć, że tym razem ołowiane dziecko opowiada o Królowej. Królowa albo po śląsku Królka ‒ tak nazywano dr Jolantę Wadowską-Król w jej rejonie.

Całą rozmowę można przeczytać tutaj.

Książka "Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia" do kupienia tutaj.