Już 14.10.2021 uczestnicy Forum Rozwoju Miast 2021 będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Kate Raworth, autorką książki "Ekonomia obwarzanka" oraz Leonorą Grchevą, zajmującą się wprowadzaniem idei ekonomii obwarzanka w politykach miejskich.

Kate Raworth (brzmi jak „Ray-worth”) jest zbuntowaną ekonomistką, która skupia się na dostosowywaniu ekonomii do realiów XXI wieku. Jest twórczynią Ekonomii Obwarzanka (Doughnut) wskazujacej potrzeby społeczne i granice środowiska naturalnego oraz współzałożycielką Doughnut Economics Action Lab. Jej światowy bestseller „Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku”  została przetłumaczona na ponad 20 języków i wywarła duży wpływ na różnych odbiorców, od Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, przez papieża Franciszka po Extinction Rebellion. Kate jest starszą współpracowniczką w Instytucie Zmian Środowiskowych Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie wykłada na studiach magisterskich z zakresu zmian środowiskowych i zarządzania. Jest również profesorką praktyki na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Amsterdamie. W ciągu ostatnich 25 lat, kariera Kate rozwinęła się od pracy z mikroprzedsiębiorcami w wioskach Zanzibaru do współtworzenia Raportu o Rozwoju Społecznym dla UNDP w Nowym Jorku, a następnie przez dekadę pracowała jako starszy pracownik naukowy w Oxfam. Ukończyła studia licencjackie pierwszego stopnia z polityki, filozofii i ekonomii oraz uzyskała tytuł magistra ekonomii na rzecz rozwoju na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest członkiem Klubu Rzymskiego, a obecnie zasiada w Radzie Światowej Organizacji Zdrowia ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich. Kate pisze artykuły dla mediów, w tym dla The Guardian, The New Statesman, Newsweek.com i Wired.com, i udzielała się w wielu programach radiowych, w tym dla BBC Radio 4, The World Service, ABC i NPR, a także w telewizji, w tym CNN World News, Al-Jazeera, BBC, ITV i CBC. The Guardian nazwał ją „jedną z dziesięciu najlepszych tweeterów na temat transformacji gospodarczej”.

Leonora Grcheva, dołączyła do Doughnut Economics Action Lab, aby poprowadzić współpracę z miastami, gminami i innymi administracjami lokalnymi, które są zainteresowane wprowadzeniem w swoim własnym kontekście Ekonomii Obwarzanka. Leonora jest urbanistką, badaczką i praktykiem partycypacji. Ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w angażowaniu społeczności, miast i regionów na całym świecie dzięki swojej pracy jako konsultantka ds. planowania urbanistycznego dla UN-Habitat, jako wspólniczka przywódców miejskich w University College London oraz konsultantka ds. zaangażowania społeczności w projektach dotyczących środowiska zbudowanego w Wielkiej Brytanii . Studiowała architekturę w swojej ojczystej Macedonii, ukończyła studia magisterskie z zakresu osadnictwa ludzkiego na KU Leuven (Belgia) oraz obroniła doktorat z urbanistyki na Uniwersytecie IUAV w Wenecji (Włochy).

14.10.2021 | FORUM ROZWOJU MIAST | ONLINE | 10.10

Więcej o Forum Rozwoju Miast na stronie konferencji.

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.