Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Bartoszem Jakubowskim, autorem książki "Zderzenie czołowe", w łódzkiej bibliotece Tuvim.

Bartosz Jakubowski jako jedyna osoba postronna otrzymał dostęp do akt sprawy sądowej i postępowania prokuratorskiego w sprawie zderzenia dwóch pociągów pod Szczekocinami w marcu 2012 roku. Wydarzenie to było największą katastrofą kolejowa w Polsce w XXI wieku. Tragedią, która dotąd nie doczekała się solidnego opisania.

W toku śledztwa wskazywano na dziesiątki systemowych błędów i nieprawidłowości – w szkoleniu personelu, w odbiorze urządzeń, w przepisach, w procedurach bezpieczeństwa – ale skazani zostali tylko dyżurni pełniący wówczas służbę (Andrzej N. i Jolanta S.). Bartosz Jakubowski w przejmujący sposób opisał całość czynników i zdarzeń, które doprowadziły do katastrofy, a także proces szukania winnych. Ujawnia dotąd nieopisywane okoliczności, sytuacje, zdarzenia i dokumenty. Wyłania się z nich przerażający obraz kartonowego państwa, którego motto brzmi: "Śmiało, zmieścisz się".

Bartosz Jakubowski - prowadzący podcast "Węzeł przesiadkowy" i koordynator zespołu ekspertów ds. transportu w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Z wykształcenia ekonomista. Autor komentarzy i analiz z zakresu wykluczenia komunikacyjnego i polityki transportowej.

Prowadzenie: Łukasz Kaczyński - redaktor naczelny "Kalejdoskopu Kultury"; dziennikarz, recenzent teatralny i literacki; współpracownik redakcji Więź.pl, pracownik Biblioteki Tuvim.

Szczegóły spotkania na portalu Facebook.

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.