14 maja o godz. 20.00 w Kinotece PKiN w ramach 16. Docs Against Gravity odbędzie się pokaz filmu "Pod ścianą" i debata "Czy wszyscy będziemy mieszkać w slamsach" z udziałem Beaty Siemieniako, autorką książki "Reprywatyzując Polskę".

Informacje o biletach: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/page/Informacje

O FILMIE:

POD ŚCIANĄ, (Push) reż. Fredrik Gertten/Szwecja/2019/92 min.

Dlaczego nie stać nas już na życie w miastach? Posiadanie mieszkania jest podstawowym prawem człowieka, warunkiem bezpiecznego i zdrowego życia. Ale w  większości metropolii, zdobycie własnego dachu nad głową jest coraz trudniejsze. Film wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje i jakie mechanizmy stoją za dramatyczną zapaścią w mieszkalnictwie.

O DEBACIE:

W wielu miastach obserwujemy dynamiczny wzrost cen mieszkań, który analitycy finansowi uznają za niebezpieczny. Z jednej strony, zagraża on stabilności finansowej państwa i może doprowadzić do załamania finansowego. Z drugiej, pozbawia on mieszkańców fundamentalnego prawa do godnego mieszkania, czyli w cenie nieprzekraczającej 30% dochodów. W czasie debaty będziemy szukać przyczyn tej sytuacji, a także sposobów jej przeciwdziałania. Zastanowimy się czym jest właściwie zrównoważone miasto oraz czy kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i inne modele mieszkaniowe mogą rozwiązać obecne problemy, a także jak je pogodzić z realiami gospodarki wolnorynkowej.

Prowadząca:

prof. UW dr hab. Karolina Safarzyńska - wykładowczyni Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Naukowo zajmuje się badaniem procesów przemian w kierunku zrównoważonego rozwoju. Tytuł doktora uzyskała na Free University w Amsterdamie, odbyła wizyty badawcze w ośrodkach naukowych takich, jak WU Vienna University of Economics and Business, Oxford INET, Santa Fe Institute oraz staże w ONZ, WTO i Banku Światowym.

Goście:

Beata Siemieniako - prawniczka i aktywistka. Jest absolwentką Kolegium MISH i prawa na UW oraz Cardiff Law School. Od 2014 roku nieodpłatnie udziela porad prawnych w Komitecie Obrony Praw Lokatorów oraz prowadzi warsztaty edukacyjne. Aplikantka adwokacka, współzałożycielka i członkini Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Autorka książki „Reprywatyzując Polskę”.

dr inż. arch. Agata Twardoch - architektka i urbanistka, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania Prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Projektuje architekturę i wnętrza.

dr Aleksandra Jadach-Sepioło - ekonomistka, zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz adiunkt w Katedrze Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w realizacji zespołowych projektów doradczych z zakresu rewitalizacji i mieszkalnictwa, m.in. na rzecz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. 

Katarzyna Kuniewicz kieruje Zespołem Badań i Analiz Rynku Mieszkaniowego, który w JLL odpowiedzialny jest za realizację stałego monitoringu rynku deweloperskiego oraz przygotowanie raportów dotyczących tego sektora w wybranych polskich miastach.