Na temat „manifestów covidowych”  28 października o godz. 18.30 rozmawiać będą z Państwem Filip Konopczyński (Fundacja Kaleckiego) i Michał Sutowski (Krytyka Polityczna)

Spotkanie będzie przeprowadzone na platformie Zoom, z ograniczoną liczbą uczestniczek/ów - dlatego osoby, które chcą wziąć udział w dyskusji, prosimy o zapisy poprzez ten formularz: https://bit.ly/3m4Cpg5

Po wypełnieniu formularza w ciągu jednego dnia roboczego prześlemy link do spotkania na Zoomie oraz lekturę - fragment książki „Nadeszło jutro” Iwana Krastewa oraz linki do artykułów, wokół których prowadzona będzie dyskusja.

Osoby, które nie chcą brać czynnego udziału w dyskusji, zapraszamy do śledzenia transmisji ze spotkania na facebookowym profilu Krytyki Politycznej i Jasnej 10: Warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej.

Od początku globalnej pandemii dzieli nas już ponad 8 miesięcy. Obok nowego znaczenia, jakie nabrały zasady higieny, sposoby działania służby zdrowia, lockdown, społeczne dystansowanie się i testowanie „nowej normalności”, zmienił się także sposób, w jaki działają gospodarka, polityka i administracja. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy otwarcie mówią o konieczności umorzenia nadmiernych długów i redukcji nierówności w skali globu, a USA i Unia Europejska oraz państwa ją tworzące wydają biliony na wspomaganie firm i pracowników w tarapatach. Rozpoczynająca się kolejna fala epidemii sprawia, że skala potrzeb społecznych może tylko wzrosnąć. 

Jak ocenić okres pandemii z punktu widzenia transformacji procesów cywilizacyjnych? Od początku marca intelektualiści/ki, badacze/ki czy aktywiści/ki, zwiastując „koniec starego świata”, próbowali/y uchwycić specyfikę i kierunek zmian, którym podlega nasza rzeczywistość. Swoje pomysły przedstawili/y m.in. Iwan Krastew, Thomas Piketty, Dani Rodrik, Janis Warufakis czy Mariana Mazzucato. Które z tych prognoz okazały się trafne, a które nie przetrwały próby czasu? Które są najciekawsze? Które mają największe szanse na realizację?

Wydarzenie jest elementem programu Centrum Jasna realizowanego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego we współpracy z Fundacją Kaleckiego. Wydarzenie jest finansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.