Podczas 770-lecie Bytomia odbywa się festiwal AGLO. Od 10 do 12 maja w Bytomskim Centrum Kultury zawitają ciekawi goście, a wraz z nimi ich dobre książki, spektakle, warsztaty i spacery po Bytomiu. Jednym z gości będzie autor Wydawnictwa Krytyki Politycznej, Dariusz Zalega. Rozmowę będzie moderowałam Adam Szaja.

Książka Dariusza Zalegi "Chachary" opowiada marignalizowaną i przemilczaną historię regionu. Bez większego teoretyzowania, ale i ze szczyptą refleksji. Śląsk był zawsze był wykorzystywany, jeśli nie przez lokalnych arystokratów, to przez Polskę, czy Niemcy. Autor przygląda się historii regionu od samego początku, aż po czasy współczesne. Wydobywa to, co pozostaje w cieniu historii, niemniej pozostaje konkretne, dające się udowodnić, dzięki statystykom i wydarzeniom, w tym mikrohistoriom.

Dariusz Zalega – dziennikarz, historyk, reżyser filmów dokumentalnych, organizator wydarzeń kulturalnych. Pasjonat historii Śląska, ruchu robotniczego i czeskich piw. Jego książka "Śląsk zbuntowany" otrzymała nominację do Nagrody Historycznej POLITYKI. Prowadzi fanpage Zbuntowany Śląsk oraz knajpę Rebel Garden.

Adam Szaja – dziennikarz i bloger. 10 lat pracował jako researcher i reporter telewizyjny. Od 2015 roku jego zawodowym miejscem jest smakksiazki.pl, gdzie sporo miejsca zajmuje literatura kryminalna. W maju 2020 roku wspólnie z Jakubem Ćwiekiem zorganizował pierwsze w Polsce wirtualne targi książki w czasie pandemii – Viralowe Targi Książki. Nagrodzony przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa w Internecie, doceniony także przez portal granice.pl, który umieścił smakksiazki.pl w TOP 10 influencerów książkowych.

12.05.2024 | BYTOM| BYTOMSKIE CENTRUM KULTURY | 15.00

Adres: BECEK, Plac Karin Stanek 1, Bytom.

Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na Facebooku.