Piątek, 6 maja,  godz. 19.00, Księgarnia Moda na Czytanie w Domu Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25, Warszawa

Spotkanie z autorką poprowadzi Piotr Paziński.

Nie ma takiego miejsca na świecie, o którym nie można by było opowiedzieć ciekawej historii. Wystarczy tylko przez jakąś szczelinę zajrzeć w jego minione dzieje. Ale Grzybowska 6/10? Wielgachny blok z warszawskiego Osiedla za Żelazną Bramą, wybudowany „metodą monolityczną betonów wylewnych”, symbol PRL-owskiego „budownictwa uspołecznionego” z czasów Gomułki?

Aleksandra Domańska zagląda w szczelinę czasu – odnajduje przedwojenne budynki, które stały pod tym adresem i z detektywistyczną intuicją, przy pomocy wyszperanych drobnych artefaktów tamtego życia: rachunków za gaz, fragmentów listów, planów architektonicznych, wypisów z książki telefonicznej, a także rozmów z jedynym żyjącym świadkiem istnienia tego niewielkiego skrawka miasta, opisuje losy ich mieszkańców: małego Jurka Glassa i jego taty Mieczysława - lekarza ze szpitala św. Ducha, Salomona Graffa – właściciela składu żelaza, belek, blach i rur, Romany Wilner, jej chorowitego syna Rysia i wielu innych. Kameralnie, chwilami wręcz czule, odtwarza ich codzienność przed katastrofą wojny i towarzyszy im w getcie.

Autorka z jednej strony zbliża się do bohaterów najbardziej jak to możliwe, a z drugiej rysuje szeroką panoramę rzeczywistości symbolicznej, która przesądziła o ich losach. Brawurowo opisuje ducha epoki ujawniając niewidzialne nitki, które łączą „Manifest futurystyczny” Marinettiego, „Święto wiosny” Strawińskiego, rewolucję modernistyczną Le Corbusiera i kataklizm drugiej wojny światowej, który zmiótł z mapy miasta świat przedwojennych mieszkańców ulicy Grzybowskiej.

Aleksandra Domańska – reżyserka, scenarzystka, eseistka. Zajmuje się „geografią miejsc pamięci”: stworzyła film dokumentalny o warszawskiej kamienicy, w której mieszka – Wilcza 11, na realizację czeka projekt filmowy o domu jej matki – Grzybowska 6/10. Chełm, rodzinne miasto jej ojca, stał się z kolei bohaterem eseju pt. Poświadczenie obywatelstwa. Autorka książek Ulica cioci Oli (Wydawnictwo Krytyki Politycznej,2013) oraz Grzybowska 6/10 Lament (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2016)

Piotr Paziński - redaktor naczelny czasopisma "Midrasz, dziennikarz, pisarz; laureat Paszportu „Polityki” 2009 w dziedzinie literatury za debiutancką powieść Pensjonat; za tę samą powieść nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. W 2012 Pensjonat otrzymał Europejską Nagrodę Literacką.

Wstęp wolny.
Organizatorzy wydarzenia: Krytyka Polityczna, Księgarnia Moda na Czytanie

Książkę patronatem objęły: