16 czerwca, czwartek, godz. 18.00, Wypożyczalnia dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, ul. Mieszka I 15, Gniezno

Pozycja została zaproponowana przez członków Klubu KP w Gnieźnie, którzy m.in. na co dzień współtworzą ten czytelniczy Klub działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna i mają nadzieję, że fenomen tej potrzebnej i niesamowitej publikacji na temat życia byłych zakonnic, zostanie też dostrzeżony na spotkaniu.

O wydanej publikacji oraz samej autorce opowie Kamila Kasprzak.

O książce:

Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena...

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?

Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią?
Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.
Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu.
Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?

Zapowiedź Magdaleny Karpińskiej, gospodyni gnieźnieńskiego KDOK

Tuż przed wakacjami na naszym klubowym stoliku dyskusyjnym pojawi się najnowsza pozycja Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”.

W książce znajdziemy relację z niełatwych poszukiwań bohaterek reportażu, historię kilku byłych zakonnic od momentu ślubów do czasów obecnych oraz próbę przybliżenia obrazu zakonów żeńskich z punktu widzenia struktury kościelnej. Temat jak widać do łatwych nie należy. Samą autorkę obszary objęte zakazami kulturowymi interesują chyba najbardziej. Marta Abramowicz dziennikarka z wykształcenia psycholog, jest ekspertką w zakresie zagadnień dotyczących przeciwdziałania dyskyryminacji, przez blisko 10 lat kierowała ogólnopolską organizacją pozarządową Kampania Przeciw Homofobii.

Jeśli są Państwo ciekawi czym i czy różnią się zakony męskie i żeńskie, jakie są przyczyny odejść ze stanu zakonnego kobiet, jak wygląda świat za murami klasztorów to odpowiedzi znajdą Państwo w pozycji Marty Abramowicz.