Solidarność według kobiet

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Dwudziestoparo-, trzydziestolatki, które zamiast tak zwanej małej stabilizacji i względnego spokoju wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi.

Nie przestały...

Pełnometrażowy film dokumentalny "Solidarność według kobiet" opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80 wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu – historyczną i współczesną, jest postać współreżyserki i narratorki - Marty Dzido, urodzonej w 1981 roku symbolicznej córki Solidarności.


Więcej szczegółów

Nowy produkt

29,99 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Gdyby nie inicjatywa tych kilku zdeterminowanych kobiet, być może nie byłoby w naszej historii Sierpnia 80. W stanie wojennym, kiedy mężczyzn pozamykano w więzieniach, kobiety przejęły ich role. Wydawały niezależną prasę, uruchomiły radiostację. Nie zależało im na byciu we władzach Związku, nie dbały o to, by pełnić określone funkcje. Najważniejsza była praca i jej efekt.

Niektórzy mówili o nich: Damska Grupa Operacyjna...

Siłę dawała im wiara w sens rewolucji, nadzieja na zmianę, poczucie bycia razem. Miały w perspektywie uwolnienie Polski od Związku Radzieckiego.  Celem były wolność i demokracja. Zabrakło ich przy Okrągłym Stole. Dały o sobie zapomnieć, kiedy ich koledzy obejmowali najważniejsze stanowiska we władzach wolnej Polski. Polityka - to nie dla mnie – myślały.

Walczą do dziś, ale w inny sposób niż wówczas.

Henryka pomaga rodzinom w popegeerowskich wioskach. Joanna pisze felietony, w których krytykuje kapitalizm i mechanizmy, rządzące współczesną ekonomią. Barbara uczy młode kobiety, jak być przywódczyniami.

Ewa do dziś jest aktywną działaczką NSZZ Solidarność.

Barbara twierdzi, że w wolnej Polsce, o którą walczyła, wciąż nie ma wolnych kobiet.

Jadwiga dziwi się: jaka wolna Polska?

Henryka na pytanie: gdzie jest dziś solidarność? odpowiada: u mnie w domu!.

Joanna podsumowuje: Solidarności nie da się powtórzyć, ale świadomość, że inny świat jest możliwy, pozwala zachować nadzieję.

 

 
Szczegóły
AutorPiotr Śliwowski, Marta Dzido
NośnikDVD
 
Recenzje

Dobrze, że ten film powstał, bo nowe pokolenie niewiele wie o stanie wojennym, Solidarności, strajku sierpniowym no i tym bardziej o kobietach Solidarności

Ludwika Wujec

To pierwszy nieocenzurowany film o Solidarności 

Joanna Gwiazda

Przejmujący dokument, w którym nie brakuje suspensu, tajemnicy ani tempa 

Konrad Wirkowski, Festiwal Filmowy Watch Docs

W filmie wiele jest scen - perełek, cudownych opowieści i zaskakujących wyznań

Iwona Kurz, KINO

W naszej obecnej debacie mało jest tak pluralistycznych, a jednocześnie dobrze opowiedzianych historii, nie wpisujących się w podziały polityczne dzisiejszej Polski!  

Mateusz Fałkowski, Rzeczpospolita

Polecam rewelacyjny film dokumentalny "Solidarność według kobiet" autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Masa wspaniałych archiwaliów, sporo ciekawych opowieści, kilka nieoczywistych diagnoz.

Agnieszka Graff, Gazeta Wyborcza

To jest film prawdziwy

Sławomir Cenckiewicz, DoRzeczy

Powstała fascynująca historia, znakomicie zilustrowana materiałami dokumentalnymi i wypowiedziami żyjących jeszcze bohaterek. Nie ma w tej opowieści resentymentu, nie ma zbędnego patosu, choć nie brakuje wzniosłych momentów. Jest napięcie – materiał został doskonale zmontowany, a sposób wprowadzenia Ewy Ossowskiej to absolutnie mistrzowskie zagranie.

Edwin Bendyk, Polityka

Ten dokument jest z ducha Sierpnia, a Sierpień jednoczył! I za to szczere gratulacje -

Krzysztof Świątek, Tygodnik Solidarność

Świetny, ważny, poruszający 

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy

Marta Dzido niczym Agnieszka z "Człowieka z marmuru" wyruszyła z kamerą w poszukiwaniu bohatera, tutaj bohaterek, które pomogą jej zrozumieć. Bez nich, bez ich historii, nie może poznać tak na serio historii miejsca, w którym mieszka

Agnieszka Wiśniewska, Krytyka Polityczna

To bardzo dziwny dokument, wartościowa choć kontrowersyjna synteza dwóch narracji, które na ogół nie spotykają się ze sobą. Film niejednoznaczny i mocno na przekór

Krzysztof Wołodźko, Gazeta Polska

Skromny, a jednocześnie perswazyjny. Angażujący emocjonalnie i ideologicznie.

Paulina Kwiatkowska, Instytut Kultury Polskiej UW

To dynamit, który rozsadza nasze wyobrażenia o Solidarności, a równocześnie film delikatny, wręcz empatyczny

Michał Gawriłow, Klub Jagielloński

 
Zwiastun

Zobacz też:

Menu