Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej

W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna.

Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja.

Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia.

Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej.

Książka znalazła się wśród dwudziestu tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody NIKE 2015. Prześniona rewolucja została nominowana do Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Książka znalazła się w finałowej dziesiątce Nagrody im. Jana Długosza.

Więcej szczegółów

978-83-63855-61-1

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

35,91 zł

39,90 zł

- +

 
Więcej

To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. Prześniona rewolucja to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć „polską duszę”. Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem.

Agnieszka Graff

 

 
Szczegóły
Rok wydania2014
Liczba stron205
Projekt okładkiMarcin Hernas | tessera.org.pl
ISBN/ISSN978-83-63855-61-1
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawytwarda
Data premiery2014-03-28
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładManufaktura | manufaktu-ar.com
 
Czytaj fragment

Zobacz też:

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu