Prywatyzując Polskę

Autorka zatrudniła w się w fabryce Alima-Gerber w Rzeszowie, gdzie z bliska obserwowała pracowników sprywatyzowanego przedsiębiorstwa w Rzeszowie. W książce opisuje to, jak zmieniały się ich koncepcje własnej tożsamości, wizje swojego miejsca w zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej i społecznej. Dunn pokazuje konsekwencje swoistej „inżynierii dusz” zaaplikowanej mieszkańcom krajów postkomunistycznych po to, by ich system wartości współgrał z wprowadzanym tam neoliberalnym modelem gospodarki. W 2005 roku publikacja została wyróżniona nagrodą Orbis za najlepszą książkę o Polsce.

To najbardziej wnikliwe studium zmian w zawodowym życiu Polaków po upadku komunizmu. Nie jest to jednak tylko opowieść o Polsce. Swoim antropologicznym rozmachem, wiedzą o aktualnych debatach toczących się w ramach socjologii pracy i „tranzytologii”, bogactwem danych pochodzących bezpośrednio z badań terenowych powinna zyskać sobie uznanie bardzo różnych grup czytelników.

David Ost, fragment wstępu

Więcej szczegółów

978-83-61006-11-4

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

26,91 zł

29,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Prywatyzując Polskę Elizabeth Dunn to książka o tym, jak zmienia się współczesny kapitalizm.

Na polskim przykładzie opisuje symptomy przechodzenia od tradycyjnego, „fordowskiego” systemu produkcji do nowego – „kapitalizmu elastycznego”. Szczególnie jaskrawo widać ten proces w gospodarkach „epoki transformacji” w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 roku.

Dunn pokazuje, jak współczesne techniki zarządzania „zasobami ludzkimi” (czyli metody szkolenia, kontrolowania, przydziału pracy i wynagradzania pracowników) różnią się od dawnych reguł „dyscypliny pracy” – zbliżonych w realnym socjalizmie i klasycznym kapitalizmie. 

 
Szczegóły
Tytuł oryginałuPrivatizing Poland: Baby Food, Big Business, and the Remaking of Labor
Rok wydania2007
Liczba stron216
ISBN/ISSN978-83-61006-11-4
Wysokość w mm210
Szerokość w mm158
Typ oprawymiękka
Data premiery2007-12-20
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładTwożywo

Menu