Prywatyzując Polskę

Prywatyzując Polskę

Elizabeth Dunn

Wydanie: Cena:
17,94 zł
17,94 zł 29,90 zł -40%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

Prywatyzując Polskę Elizabeth Dunn to książka o tym, jak zmienia się współczesny kapitalizm.

Autorka zatrudniła się w fabryce Alima-Gerber w Rzeszowie, gdzie z bliska obserwowała pracowników sprywatyzowanego przedsiębiorstwa. W książce opisuje, jak zmieniały się ich koncepcje własnej tożsamości, wizje swojego miejsca w zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej i społecznej. Dunn pokazuje konsekwencje swoistej „inżynierii dusz” zaaplikowanej mieszkańcom krajów postkomunistycznych po to, by ich system wartości współgrał z wprowadzanym tam neoliberalnym modelem gospodarki.

Na polskim przykładzie opisuje symptomy przechodzenia od tradycyjnego, „fordowskiego” systemu produkcji do nowego – „kapitalizmu elastycznego”. Szczególnie jaskrawo widać ten proces w gospodarkach „epoki transformacji” w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 roku.

Dunn pokazuje, jak współczesne techniki zarządzania „zasobami ludzkimi” (czyli metody szkolenia, kontrolowania, przydziału pracy i wynagradzania pracowników) różnią się od dawnych reguł „dyscypliny pracy” – zbliżonych w realnym socjalizmie i klasycznym kapitalizmie.

W 2005 roku publikacja została wyróżniona nagrodą Orbis za najlepszą książkę o Polsce.

Szczegóły

Liczba stron:
216
Tytuł oryginału:
Privatizing Poland: Baby Food, Big Business, and the Remaking of Labor
Skład:
Twożywo
ISBN:
978-83-61006-11-4
Rok wydania:
2007
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
210
Szerokość w mm:
158
Wydanie:
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

Elizabeth Dunn

Elizabeth Dunn – amerykańska antropolożka, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Johna Hopkinsa, aktualnie wykłada geografię i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Kolorado, znawczyni problemów socjologii pracy i zarządzania w przemyśle, zajmuje się także problemem społeczno-ekonomicznych źródeł i konsekwencji chorób związanych z odżywianiem, a także relacjami pomiędzy określonymi technikami produkcji, a środowiskiem naturalnym i pozycją konsumentów. Jest współredaktorem opracowania Civil Society: Challenging Western Models wydanego przez Europejskie Stowarzyszenie Antropologów Społecznych. Nakładem Krytyki Politycznej ukazała się jej książka Prywatyzując Polskę.

Czytaj więcej

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies