Moja podróż do Rosji. Słuchowisko - CD

"Moja podróż do Rosji" to nowatorskie słuchowisko zrealizowane przez trzy znakomite reżysersko-muzyczne duety na podstawie reportaży Antoniego Słonimskiego

Cześć pierwsza - Borczuch, Dziadosz / Malikowska, Zarzecki

Część druga - Szyngiera, Sotomski / Malikowska, Zarzecki

Część trzecia - Strycharski, Cecko / Malikowska, Zarzecki

 „Czy jadę do kraju czerwonego terroru, czy do państwa żywego socjalizmu, o którym przecież każdy z nas marzył od dziecka? (…) Męczy niemożność urobienia sobie, wypracowania obrazu, który nas czeka, a jest to cechą natury ludzkiej, że wychodzimy naprzeciw nieznanego z niepokojem. Przychodzą kolejno coraz gwałtowniejsze fale sceptycyzmu i entuzjazmu. I już nie jestem sam w przedziale. Jest nas trzech. Po prawej mojej stronie zasiadł, nogę na nogę założywszy, Sceptyk o bacznem i przenikliwem spojrzeniu. Pan ten ma w sobie coś nieprzyjemnego, ale nie można mu odmówić inteligentnego wyrazu twarzy. Po lewej stronie siedzi Entuzjasta. Już teraz przylgnął twarzą do szyby i wygląda z niecierpliwością nocy, za którą przyjdzie nowy dzień za granicą świata przeszłości. Wybaczcie, że ci dwaj będą nam towarzyszyli przez cały czas wycieczki”

Antoni Słonimski

Słuchowisko jest publikacją bezpłatną. Odbiór osobisty możliwy bez zamawiania przez sklep jeśli tylko publikacja jest odznaczona jako dostępna na stronie.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy: [email protected]

Więcej szczegółów

Moja podróż do Rosji

Nowy produkt

0,00 zł

- +

 
Więcej

Pomysł był w gruncie rzeczy prosty. Wynikał bezpośrednio z tekstu Słonimskiego. Z wyraźnego i kluczowego w nim pęknięcia. Już na początku pochodzącego z 1932 roku zbioru reportaży „Moja podróż do Rosji” czytamy bowiem: „Czy jadę do kraju czerwonego terroru, czy do państwa żywego socjalizmu, o którym przecież każdy z nas marzył od dziecka? (…) Męczy niemożność urobienia sobie, wypracowania obrazu, który nas czeka, a jest to cechą natury ludzkiej, że wychodzimy naprzeciw nieznanego z niepokojem. Przychodzą kolejno coraz gwałtowniejsze fale sceptycyzmu i entuzjazmu. I już nie jestem sam w przedziale. Jest nas trzech. Po prawej mojej stronie zasiadł, nogę na nogę założywszy, Sceptyk o bacznem i przenikliwem spojrzeniu. Pan ten ma w sobie coś nieprzyjemnego, ale nie można mu odmówić inteligentnego wyrazu twarzy. Po lewej stronie siedzi Entuzjasta. Już teraz przylgnął twarzą do szyby i wygląda z niecierpliwością nocy, za którą przyjdzie nowy dzień za granicą świata przeszłości. Wybaczcie, że ci dwaj będą nam towarzyszyli przez cały czas wycieczki”. No więc pęknięcie. Jak oddać je w słuchowisku? Po prostu: pęc je. Dlatego też tekst Słonimskiego dość arbitralnie podzieliłem na trzy mniej więcej równe części i przydzieliłem je trzem (znakomitym) reżysersko-muzycznym duetom. Każdy z duetów realizował swoją część niezależnie od i bez konsultacji z pozostałymi zespołami. Łącznikiem między trzema rozdziałami miał być sam tekst Słonimskiego oraz dwójka - jako i dwóch było towarzyszy podróży autora - czytających go (wybitnych) aktorów. Zapraszamy państwa w podróż chyba niekoniecznie tylko do Rosji… i niekoniecznie w roku 1932.

Wojtek Zrałek-Kossakowski

część pierwsza twórcy: Michał Borczuch i Bartosz Dziadosz

część druga twórcy: Katarzyna Szyngiera i Jacek Sotomski

część trzecia twórcy: Dominik Strycharski i Marcin Cecko

obsada: Marta Malikowska i Krzysztof Zarzecki

koncepcja: Wojtek Zrałek-Kossakowski

nagrania: Marcin Lenarczyk, Marcin Popławski w Soundmaking Studio w Warszawie

mastering: Marcin Lenarczyk

oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

produkcja: Mikołaj Syska, Krytyka Polityczna

Za zgodę na wykorzystanie tekstu "Moja podróż do Rosji" Antoniego Słonimskiego serdecznie dziękujemy Towarzystwu Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach

Klasyka do usłyszenia 20./XX, część druga. kurator serii: Wojtek Zrałek-Kossakowski

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży © & ℗ 2017 Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

 
Szczegóły
AutorSłonimski, Malikowska, Zarzecki, Borczuch, Dziadosz, Szyngiera, Sotomski, Strycharski, Cecko
Tytuł oryginałuMoja podróż do Rosji
Koncepcja merytorycznaWojciech Zrałek-Kossakowski
Projekt okładkiKatarzyna Błahuta
Wysokość w mm125
Szerokość w mm140
Data premiery1 grudnia 2017 r
WydawnictwoKrytyka Polityczna
IlustracjeBiblioteka cyfrowa polona.pl
Nośnikpłyta CD
CopyrightStowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego

Zobacz też:

Menu