Koniec świata jaki znaliśmy. Klimat przyszłość i szanse demokracji

Kryzys finansów, kryzys ekologiczny i surowcowy, kryzys rządzenia — tworzą naraz wybuchową mieszankę. Tu nie chodzi o misie polarne na topniejącej krze, ale o przetrwanie społeczeństwa.

 

Gigantyczne fale „uchodźców klimatycznych” to realna perspektywa, podobnie jak wojny o surowce i coraz mniejsza przestrzeń dla cywilizowanego życia.

 

Grozi nam apokalipsa? Niekoniecznie. Bo kryzys to szansa na zmianę, rytuał przejścia konieczny, by świat przebudować na nowo. A zatem? Krach kapitalizmu jako wstęp do lepszego społeczeństwa? Wielka Transformacja zamiast religii wzrostu? Ocieplenie klimatu jako źródło odnowy demokracji?

Więcej szczegółów

97883-62467-48-8

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

31,41 zł

34,90 zł

- +

 
Więcej

Autorzy nie są prorokami, za to myślą politycznie. Nie przewidują, co będzie, lecz proponują, co robić. Każą nam myśleć o nowym porządku, ale nie planują gotowej utopii. Zielona gospodarka i odnawialna energia, nowy styl życia i obywatelski aktywizm zmienią system, zmienią kulturę, zmienią nasz świat. Tym razem nie ma alternatywy dla działania.

Społeczeństwo, które chce zrozumieć naturę kryzysu i sprostać jego wyzwaniom, nie może już zdać się tylko na kunszt inżynierów, na ducha przedsiębiorczości i na zawodowych polityków (choć umiejętności ich wszystkich będą oczywiście potrzebne). Musi ono — to jest główna teza tej książki — samo wziąć się do polityki.
fragment książki

 
Szczegóły
Tytuł oryginałuDas Ende der Welt, wie wir sie kannten. Klima, Zukunft und die Chancen der Demokratie
Rok wydania2012
Liczba stron224
ISBN/ISSN9788362467488
TłumaczeniePiotr Buras
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery 2012-05
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładHanna Gill-Piątek, Tomasz Piątek na podstawie koncepcji graficznej Twożywa
 
PATRONAT
Książka ukazuje się w ramach serii współczesnej literatury niemieckojęzycznej KROKI/SCHRITTE. Seria, zapoczątkowana w 2005 roku przez S. Fischer Stiftung i Pełnomocnika Rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. Kultury i Mediów, kontynuowana jest od 2008 roku wspólnie przez S. Fischer Stiftung, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundację Kulturalną Pro Helvetia. Redaktorami serii są Jacek St. Buras (Warszawa) i Dietrich Simon (Berlin).
 
O AUTORZE

Claus Leggewie (1950) — niemiecki politolog, dyrektor Kulturwissenschaftliches Institut Essen, profesor uniwersytetu w Gießen.

Harald Welzer (1958) — niemiecki psycholog społeczny, profesor Uniwersytetu Witten/Herdecke, autor książki Wojny klimatyczne (2010) i współautor książkek Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracji  (2012) oraz Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania (2014).

Menu