Opis książki
Książki Müllera i Sutowskiego błyskotliwie i trafnie opisują ideologiczne fundamenty Prawa i Sprawiedliwości. Ekspresowe tempo przeprowadzanych reform w pierwszej chwili mogło zaskakiwać, jednak z perspektywy czasu jesteśmy w stanie lepiej ocenić motywacje stojące za obecną administracją. Czy jesteśmy w stanie przewidzieć kierunek kolejnych reform? W jaki sposób rząd Beaty Szydło wpisuje się w obecny krajobraz polityczny w Europie i na świecie? I najważniejsze: jakie będą długofalowe konsekwencje kierunku obranego przez Polskę? Odpowiedzi między innymi na powyższe pytania poszukiwał Michał Sutowski w wywiadach zebranych w książce:
Fragment wstępu: "Wśród rozmówców znajdziemy ludzi z różnych opcji politycznych: od feministycznej lewicy, poprzez mieszczańskich liberałów, aż po konserwatywnych państwowców. Dobrani ze względu na kompetencje, ale - co dla mnie najważniejsze - dlatego że przed rozmową nie wiedziałem, co mi powiedzą. A to rzadkie dobro w epoce telewizyjnych katarynek, za które odpowiedzi mógłby pisać prosty automat, nawet przed zadaniem im pytań."
Jan-Werner Müller w swojej książce próbuje przybliżyć nam zjawisko, jakim jest populizm. Wskazuje na różnice pomiędzy prawicowym i lewicowym populizmem oraz rozprawia się z twierdzeniem, wedle którego populiści mówią w imieniu "prawdziwych ludzi". Trump, Orban, Erdogan - w jaki sposób te postacie łączą się z tym, czego świadkami jesteśmy w Polsce? Jaka przyszłość rysuje się pod rządami wyżej wymienionych? A przede wszystkim: skąd taka popularność populistów na świecie i co można z tym zrobić?