Krytyka Polityczna nr 29: Chiny blisko

Chiny blisko? Do tej pory były dla Europy raczej tym, co najdalsze, najbardziej egzotyczne i obce. Dziś Chiny są blisko w jak najbardziej dosłownym sensie. Wystarczy przejść się do dowolnego sklepu i sprawdzić, gdzie wyprodukowano większość dostępnych w nim towarów.

Pogrążającą się w kryzysie Europę mają ratować chińskie nadwyżki budżetowe, chiński kapitał z impetem godnym XIX-wiecznych europejskich kolonizatorów penetruje Afrykę w poszukiwaniu surowców naturalnych, gleby, paliw.

Zebrane w numerze teksty próbują odebrać Chinom ich „chińskość”, spojrzeć na współczesność i najnowszą historię tego kraju jak na symptom ogólnych trendów. Wśród autorów m.in. Giovanni Arrighi, Wang Hui, Jane Hardy, Ai Weiwei.

Więcej szczegółów

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

17,91 zł

19,90 zł

- +

 
Więcej

Poza tym Andrzej Leder pyta o zapomnianą polską rewolucję mocniejszą niż wszystkie rewolucje francuskie razem wzięte. Mariusz Sieniewicz przedstawia fragment swojej najnowszej powieści, drukujemy też po raz pierwszy po polsku wielką nadzieję węgierskiej prozy – Noemi Kiss. Przedstawiamy także dalsze losy Ruchu Oburzonych, który z Hiszpanii wychodzi nie tylko na całą Europę, ale i na Stany Zjednoczone czy Izrael. Kwestionariusz Żiżka wypełnia najbardziej znany obecnie włoski filozof – Gianni Vattimo.

 
Szczegóły
Rok wydania2012
Liczba stron320
ISBN/ISSN1644-0919
Wysokość w mm238
Szerokość w mm165
Typ oprawymiękka
Data premiery2012-01
SkładKatarzyna Błahuta
 
PatronatWydawanie pisma „Krytyka Polityczna” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
czytaj Fragment

Menu