Wywiad: Gorzkie Rozstania

Wywiad: Gorzkie Rozstania

Marta Abramowicz w rozmowie z Martyną Trykozko dla "Enter the ROOM" (13.03.2016) o reportażu Zakonnice odchodzą po cichu.

"Jedną z rzeczy, które zwróciły moją uwagę, było bardzo radykalne odcinanie się obecnych sióstr, szczególnie przełożonych, od tych, które odeszły. W książce jest wypowiedź przełożonej, siostry Nikodemy, która nie wyobraża sobie książki, w której pojawią się obok siebie byłe i obecne zakonnice. Dlaczego dochodzi do aż takiej separacji?

Te siostry, które odeszły, są często traktowane tak, jakby zdradziły zakon, nie godzi się o nich mówić. Z kolei rozmawiałam z dwiema siostrami, które swój nowicjat spędziły w zakonach we Francji i ich doświadczenie było inne – odeszły w pokoju i do teraz utrzymują kontakt ze swoim zgromadzeniem. A moje bohaterki z polskich zakonów opowiadały mi o tym, jak siostry przechodziły na drugą stronę ulicy, nie chciały z nimi rozmawiać, nie mogły się z nikim pożegnać. Ta niemożność pożegnania się jest bardzo trudna i dla tej, która odchodzi, i dla tych, które zostają. One przeżyły z tą siostrą kilka lub kilkanaście lat, znają ją i, co najważniejsze, czasami uważają ją nawet za bardziej wierzącą, za lepszą zakonnicę niż same siebie. Wtedy rodzi się w nich pytanie: jeśli ona odeszła, to ze mną?

Ale skąd się bierze to odcinanie się i niechęć do odchodzących sióstr?

Ja tego nie wiem, mogę tylko ze swojej wiedzy psychologicznej powiedzieć, że prawdopodobnie wynika to z potrzeby utrzymania spójności grupy, jedności systemu. Odchodząca siostra konfrontuje z faktem, że coś jest nie tak. Dlatego najłatwiej powiedzieć o niej, że jest niedojrzała, w ogóle się nie nadawała do życia zakonnego i wymazać ją z pamięci. (...)

Jakie reakcje jak na razie wywołuje książka?

Poza siostrami odzywają się do mnie też byli księża i zakonnicy, piszą, że to również dla nich bardzo ważna książka, ale że przepaść między męskimi a żeńskimi zakonami jest ogromna. Piszą do mnie rodziny zakonnic – zarówno byłych, jak i obecnych – które niepokoją się o swoją córkę czy kuzynkę."

Opublikowano na 2016-03-18 Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Co po Europie?

Co po Europie?

26,91 zł 29,90 zł
Życie Adelki

Życie Adelki

31,41 zł 34,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu