O czytaniu i nieczytaniu

O czytaniu i nieczytaniu

Agata Diduszko- Zyglewska w wywiadzie dla Rafała Hetmana z CzytamRecenzuje.pl opowiada o korzyściach płynących z czytania i o książce Szwecja czyta. Polska czyta.


A oprócz tego, że książki czasem ratują życie i pomagają sprawniej myśleć, dostarczają nam konkretnych kompetencji interpersonalnych. W „Szwecja czyta, Polska Czyta” piszą panie na przykład o empatii.

Jednym z takich kluczowych problemów współczesnego świata, z którym się zmagamy wyjątkowo dramatycznie w kontekście ataków terrorystycznych, jest dramat związany z różnego rodzaju fundamentalizmami. Fundamentalista to po prostu człowiek, który ma poczucie, że on i jego grupa mają ostateczną rację co do tego, jak  powinien wyglądać świat, jak powinni żyć ludzie, a wszyscy inni, którzy żyją inaczej, powinni za to zostać ukarani – wyrzuceni poza nawias społeczeństwa. W Polsce też mamy taki problem, problem nietolerancji, narastającego braku zrozumienia dla ludzi, którzy żyją inaczej, pochodzą z innych światów. Książka daje każdemu unikalną okazję do tego, żeby spojrzeć bardzo głęboko na świat z cudzej, zupełnie innej, perspektywy. Bo przecież rzadko mamy możliwość spotkać przedstawicieli innych kultur, religii i porozmawiać z nimi na tyle głęboko, żeby ich zrozumieć.  

Czy można zatem powiedzieć, że gdybyśmy czytali, jako społeczeństwo, więcej książek, to nie mielibyśmy problemu z przyjmowaniem uchodźców z Bliskiego Wschodu, bo lepiej byśmy rozumieli ich sytuację?

O wiele trudniej byłoby politykom w sposób populistyczny wzbudzać w ludziach lęki. Żeby załatwić swoje sprawy politycy mówią nam na przykład: przyjęcie uchodźców będzie groźne i tylko my was obronimy. Pomijając przy tym fakty. Bo jako Polska mamy przyjąć zaledwie 7 tys. ludzi, a tymczasem od lat 90. do Polski przyjechało m.in. ponad 80 tys. muzułmanów z Czeczenii. I nikt tego nawet nie zauważył.” Kup książkę w promocyjnej cenie tutaj."

Kup książkę w promocyjnej cenie tutaj

Opublikowano na 2015-12-03 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Postprawda

Postprawda

26,91 zł 29,90 zł
Państwo, szkoła, klasy

Państwo, szkoła, klasy

35,91 zł 39,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu