Ministry kultury i edukacji o czytelnictwie

Ministry kultury i edukacji o czytelnictwie

Oswiata.com.pl o debacie:

Małgorzata Omilanowska podkreśliła w środę, że do obcowania z książkami warto przyzwyczajać człowieka nawet od pierwszego roku życia. "Naprawdę można do książki przyzwyczaić bardzo wcześnie" - przekonywała minister kultury. Aby dorosły chciał czytać, aby kojarzył czytanie z przyjemnością, nawyki czytelnicze musi mieć wyrabiane już od dzieciństwa - zaznaczyła.

Na spotkaniu zwracano uwagę, że badania wykazują, iż wielu Polakom określenie "lektura szkolna" kojarzy się z opresją, przymusem oraz że nie byłoby takich skojarzeń, gdyby jako pierwsze skojarzenie z książką przychodziła na myśl przyjemność.

"Jeśli ktoś doszedł do liceum, nie zaznając przyjemności czytania i nie wyrabiając w sobie nawyków czytelniczych, każde zadanie typu +przeczytaj tę książkę+ może mu się później kojarzyć z opresją" - ostrzegła minister kultury. Zaznaczyła, że "zadanie pracy nad rozwojem czytelnictwa w Polsce, to nie jest tylko zadanie szkół i urzędników różnego szczebla". Do angażowania się w promowanie czytelnictwa Omilanowska zachęca m.in. organizacje pozarządowe, które - jak mówiła - "mają duże możliwości realizacji niekonwencjonalnych projektów".

Także minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska przekonywała, że ważne, by nawyk czytania wykształcać w szkole jak najwcześniej i sprawiać, by czytanie postrzegane było przez ucznia "jako duża przyjemność". To się musi dokonać już w szkole, "żeby później człowiek przygotowany był do sięgania po trudniejsze teksty" - podkreśliła minister.


Więcej o książce 

Opublikowano na 2015-10-05 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Postprawda

Postprawda

26,91 zł 29,90 zł
Państwo, szkoła, klasy

Państwo, szkoła, klasy

35,91 zł 39,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu