Polskie czytelnictwo - bez załamywania rąk, ale ze śledczą precyzją

Sylwia Chutnik i Karolina Sulej polecają książkę Szwecja czyta. Polska czyta w Wysokich Obcasach (26.09.2015):

[...]
* Karolina: Katarzyna Tubylewicz i Agata Diduszko-Zyglewska postanowiły zbadać właśnie to polskie "nie czytam, bo " - bez załamywania rąk, ale ze śledczą precyzją, przyglądając się z bliska mechanizmom i instytucjom. Swoje badania skonfrontowały zaś z tym, jak i dlaczego wygląda sytuacja w kraju, gdzie większość obywateli mówi: "Czytam, bo ", czyli w Szwecji. Czemu im się udaje, a nam nie? Przeciętny Szwed czyta 20 minut dziennie, przeciętna ukazująca się na rynku szwedzkim książka ma szansę dostać kilkanaście recenzji w prasie papierowej. Statystyczny Polak czyta jedną książkę na rok, a polscy debiutanci muszą walczyć o to, by ktokolwiek ich zauważył.

* Sylwia: Podoba mi się ukazana w książce perspektywa szwedzka, bo dobrze jest czerpać z doświadczenia innych - w tym wypadku wręcz wzorowych - krajów. Jak pisze współredaktorka książki: "Bez kompleksów, ale z ciekawością i uwagą". Są tu rozmowy z dyrektorką sieci bibliotek, tłumaczem, organizatorem spotkań autorskich, przewodniczącym komisji kultury. Słowem, z różnymi ludźmi, którzy w Szwecji zajmują się promowaniem literatury i jej dystrybucją. W polskiej części książki o naszych czytelniczych nawykach opowiadają między innymi wydawczyni, bibliotekarki i dyrektor Instytutu Książki.

* Karolina: Potwierdzają, że po transformacji gdzieś nam się zgubiła "czytająca inteligencja", nie dba się o to, aby literatura żyła w domach, jedynie debatuje się o lekturach, nie promuje się książek "trudniejszych", sprzedaje się je w horrendalnych cenach, a kiedy się cenę obniża, to ze stratą dla autora.

* Sylwia: Nam się wydaje, że skoro sami czytamy i nasi znajomi również, to nie jest tak źle. Niestety, statystyki mówią o czymś innym. Jednak nie ma co wpadać w panikę, lecz należy działać systemowo, po to by nie dopadł nas wtórny analfabetyzm.

[...] 

Więcej o książce

Opublikowano na 2015-09-27 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Postprawda

Postprawda

26,91 zł 29,90 zł
Państwo, szkoła, klasy

Państwo, szkoła, klasy

35,91 zł 39,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu