Iść szwedzką drogą

 

Małgorzata Kąkiel w „Nowych książkach” (nr 9/2015) pisze o książce Szwecja czyta. Polska czyta, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej pod redakcją Agaty Diduszko- Zyglewskiej i Katarzyny Tubylewicz.

 

„Być może jedna z przyczyn między nami i sąsiadami z przeciwnej strony Bałtyku leży w historii. Odkąd Szwecja przyjęła 1592 roku wyznanie luterańskie, tamtejszy kościół zaczął wymagać od wiernych znajomości Biblii i katechizmu – nie ze słyszenia, tylko z lektury własnej. W prawie kościelnym znalazł się zapis o dążeniu do powszechnej umiejętności czytania (rok 1686). I w połowie XIX wieku około 80% Szwedów było piśmiennych, Polaków: 20-30%.
Co było, to było. Teraz ważne jest dziś. Katarzyna Tubylewicz – pisarka, publicystka, tłumaczka literatury szwedzkiej, była dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie- uznała, że warto stworzyć książkę o promocji czytelnictwa w Szwecji, która mogłaby się stać inspiracją dla Polaków. Spisała szwedzkie dokonania. Agata Diduszko- Zyglewska z wydawnictwa 'Krytyki Politycznej' przeprowadziła rozmowy z ludźmi książki z Polski i dzięki temu powstała antologia wywiadów oraz tekstów przedstawiających doświadczenia dwóch krajów, dwóch kultur i mentalności (…).


Gdyby w Polsce zjednoczyli się we wspólnym działaniu pisarze, tłumacze, wydawcy, bibliotekarze i księgarze, stworzyliby bardzo silną grupę nacisku i mogli doprowadzić do wielu korzystnych zmian dla książki i dla rozwoju czytelnictwa.

Niewiele jednak dokonamy, jeśli nie nastąpią zmiany w edukacji najmłodszych Polaków, poczynając od poziomu przedszkola. A tu dopiero obserwujemy początek nowego. Dobrze, że jest się od kogo uczyć.”


Książka można kupić w sklepie internetowym Krytyki Politycznej.
Dostępny jest również w formie e-booka.

Opublikowano na 2015-09-25 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Postprawda

Postprawda

26,91 zł 29,90 zł
Państwo, szkoła, klasy

Państwo, szkoła, klasy

35,91 zł 39,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu