Cena nierówności

Cena nierówności

Ladislau Dowbor pisze o książce Kapitał w XXI wieku Thomasa Piketty'ego w „Le Monde diplomatique” (nr 7/2015 pierwsza część, nr 8/2015 druga część):

 

„Książka Piketty'ego jest nie tylko bardzo dobra, ale również bardzo na czasie, gdyż to właśnie w tej wybuchowej sytuacji dramatycznie pogłębiających się nierówność (...) mówi się, że sytuacja ta jest nie do zniesienia, pojawia się wyjaśnienie, jakie są główne mechanizmy nakręcające nierówność, jak ewoluuje ono długoterminowo, jak wygląda na początku XXI wieku, a zwłaszcza - jak można stawić czoła temu problemowi (...).

 

Nierówność przestaje się postrzegać jako rezultat działania twardych, ale nieuchronnych praw i zaczyna się postrzegać jako konstrukcję polityczną, którą należy zmienić (...).

 

Thomas Piketty wyraźnie rozróżnia między rentownością, która wynika z produkcji, a rentownością, która wynika z nagromadzonego majątku. Pozwala to zrozumieć, dlaczego jest tylu miliarderów, a dynamika gospodarcza jest słaba. To nie producenci panują na planecie, lecz wielcy pośrednicy, którzy ściągają daninę z rozmaitej działalności produkcyjnej. Wiadomo, mówi nam Piketty, że fortuna nie jest jedynie kwestią zasług.”

 

Zamów książkę w promocyjnje cenie w Księgarni KP.

 

Książka jest również dostępna jako e-book

Opublikowano na 2015-08-21 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Ostatnie

Brak produktów

Menu