Gra o przebudzenie

Gra o przebudzenie

Jan Sowa o Prześnionej rewolucji. Ćwiczeniach z logiki historycznej Andrzeja Ledera w Le Monde diplomatique (nr 6/2014):

 

„Andrzej Leder uważa, że współczesna Polska została ukształtowana przez dwa wydarzenia połowy XX wieku: holocaust oraz stalinizm. Pierwszy usunął z polskiej tkanki społecznej Żydów, czyli najbliższy odpowiednik mieszczaństwa, jaki nasz kraj w swojej historii kiedykolwiek posiadał, tworząc przez to miejsce dla rodzimego, polskiego mieszczaństwa. Drugi - stalinizm - był „ostatecznym rozwiązaniem” kwestii ziemiańskiej, a tym samym wehikułem emancypacji chłopów. Dzięki temu Polska wyszła z „przedłużonego średniowiecza”, czyli z fazy feudalnych stosunków społecznych trwającej dłużej niż wskazywałby na to bieg historycznego kalendarza (...).

 

Leder, w przeciwieństwie do historyków zarówno liberalnych, jak i konserwatywnych, nie powtarza popularnej tezy o „doświadczeniu dwóch totalitaryzmów: brunatnego i czerwonego”, ale pokazuje cały proces jako realizację pragnień silnie obecnych w polskim społeczeństwie dwudziestolecia międzywojennego - pragnienia pozbycia się Żydów oraz Panów (...).

 

Andrzej Leder w swojej książce trafnie diagnozuje jeden z najistotniejszych problemów współczesnej Polski: rewolucja z lat 1939-59 radykalnie zmieniła pole symboliczne polskiego społeczeństwa, czyli sposób jego organizacji, nie stworzyła jednak nowego, adekwatnego imaginarium, to znaczy sposobu opisywania świata społecznego i myślenia o nim.”

 

Zamów książkę w promocyjnej cenie w Księgarni KP.

 

Książka jest również dostępna jako e-book.

Opublikowano na 2014-07-08 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Postprawda

Postprawda

20,93 zł 29,90 zł
Państwo, szkoła, klasy

Państwo, szkoła, klasy

27,93 zł 39,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu