Wiele twarzy feminizmu

Wiele twarzy feminizmu

Ala Budzyńska rozmawia z Agnieszką Graff m.in. o jej książce Matka Feministka w Magazynie „Kontakt” (20.05.2014):

 

„W naszym kraju dominują dwa dyskursy antykobiece: skrajny konserwatyzm i neoliberalizm. Napierają na kobiety z dwóch stron. Neoliberalizm mówi kobiecie: „Ogarnij się i bądź samodzielna, autonomiczna, bądź idealnym pracownikiem”. Dyskurs ultrakonserwatywny mówi jej: „Jesteś tylko matką i cała ta rynkowa rzeczywistość w ogóle cię nie dotyczy” (...).

 

Część feministek krytykuje tę książkę, bo uważają że nadmiernie idealizuję rolę macierzyństwa w życiu kobiet i kobiecej opieki w życiu społecznym. Uważają że my to mamy demistyfikować, nie wspierać. Ale ja uważam, że teraz jest czas na to, by o tej opiece, trosce, miłości poważnie porozmawiać (...).

 

To nie jest książka wojowniczki, która nic tylko tłucze swoje postulaty. To jest zbiór felietonów i esejów. Książka obyczajowo-podpatrująca świat, a trochę też osobista, bo jednak sporo piszę o sobie. Opisuję, o czym się gada przy piaskownicy. Co mówi mały chłopiec po obejrzeniu kreskówki o Bobie budowniczym. Jak to jest być z małym dzieckiem w polskim szpitalu. Jak to jest być kobietą, która strasznie chcę być z dzieckiem, a jednocześnie strasznie chce, i przy tym trochę musi, być w pracy (...).

 

Współczesne społeczeństwo na tak postawiony problem, że to jest naturalne, że kobieta przez dziecko wypada z obiegu, reaguje odmową udziału w reprodukcji (...).

Mam głęboką nadzieję, że w sprawach rodzicielskich uda stworzyć się wspólny front, w którym będą również katoliczki feministki.”

 

Zamów książkę w promocyjnej cenie w Księgarni KP.

 

Książka jest również dostępna jako e-book.

Opublikowano na 2014-06-24 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Co po Europie?

Co po Europie?

26,91 zł 29,90 zł
Życie Adelki

Życie Adelki

31,41 zł 34,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów