„Góry Parnasu” książką tygodnia IK

„Góry Parnasu” książką tygodnia IK

Rzecz jest niebagatelna z trzech co najmniej powodów. Po pierwsze, mamy tu do czynienia z (jak głosi podtytuł) gatunkiem science fiction, co jest wystarczającą zachętą, by przyjrzeć się Miłoszowemu przedsięwzięciu, bo tego rodzaju „szukanie formy bardziej pojemnej” rysuje się bardzo intrygująco. Po drugie – nie bez związku z pierwszym – Miłosz jako prozaik i komentator własnej prozy dopowiada wiele interesujących rzeczy do tego, co już o nim wiemy. Po trzecie wreszcie – kilkadziesiąt nieznanych dotąd stron noblisty, choćby stanowiących tylko zapis jego ambicji i – jak sam to wyznał – artystycznej porażki, wartych jest uważnej lektury (...)

Miłosz porwał się na science fiction, by dać wyraz swemu zaniepokojeniu kierunkiem cywilizacyjnego rozwoju ludzkości i jął kreślić świat u schyłku XXI wieku, w którym techniczny postęp skutkuje kompulsywną, bezsensowną konsumpcją i zanikiem więzi pośród mas ludzkich, zarządzanych przez elitarną kastę technokratów (...)

 „Góry Parnasu” to zaprawdę fascynująca lektura - pisze o Książce Tygodnia Marcin Sendecki na stronie Instytutu Książki (15.04.2013).

 

Zamów książkę

Opublikowano na 2013-04-17 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Postprawda

Postprawda

20,93 zł 29,90 zł
Państwo, szkoła, klasy

Państwo, szkoła, klasy

27,93 zł 39,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu