Esensja o Miłoszu

Esensja o Miłoszu

Jednym z powodów napisania „Gór Parnasu” było zderzenie Miłosza z zachodnią, ponowoczesną cywilizacją. Powieść science fiction w zamyśle miała być nośnikiem zarzutów i krytyki, których pełny wyraz dał noblista w książce eseistycznej „Widzenia nad Zatoką San Francisco”.

(...)

Przeplatające się przez „Góry Parnasu” wątki młodzieńczej siły i zapału, inicjacji seksualnej czy samobójstwa pokrywają się w dużej mierze z wydarzeniami z życia Miłosza, które znamy z jego biografii jak i wierszy.

(...)

„Góry Parnasu” to dystopia; przerysowany obraz przyszłości stworzony na podstawie obserwacji teraźniejszości, przyłożenia jej najbardziej charakterystycznych cech do powiększającego szkiełka. Jak wcześniej Wells, Orwell, Huxley, tak i Miłosz podąża drogą antyutopii. Czy pomysł ten zrodził się z przekonania, że krytyka współczesnej cywilizacji pod postacią eseju może być za mało przekonująca? Albo po cichu żywił nadzieję, że dzięki prozie gatunkowej dotrze do szerszego grona odbiorców? Nie wiadomo. Można za to z całą pewnością stwierdzić, że „Góry Parnasu” stały się nośnikiem przekonań niemal identycznych z tymi zawartymi w „Widzeniach nad Zatoką…” - recenzja Pawła Micnasa w serwisie Esensja (31.03.2013).

 

Zamów książkę

Opublikowano na 2013-04-02 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Postprawda

Postprawda

20,93 zł 29,90 zł
Państwo, szkoła, klasy

Państwo, szkoła, klasy

27,93 zł 39,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu