Esensja o Miłoszu

Esensja o Miłoszu

Jednym z powodów napisania „Gór Parnasu” było zderzenie Miłosza z zachodnią, ponowoczesną cywilizacją. Powieść science fiction w zamyśle miała być nośnikiem zarzutów i krytyki, których pełny wyraz dał noblista w książce eseistycznej „Widzenia nad Zatoką San Francisco”.

(...)

Przeplatające się przez „Góry Parnasu” wątki młodzieńczej siły i zapału, inicjacji seksualnej czy samobójstwa pokrywają się w dużej mierze z wydarzeniami z życia Miłosza, które znamy z jego biografii jak i wierszy.

(...)

„Góry Parnasu” to dystopia; przerysowany obraz przyszłości stworzony na podstawie obserwacji teraźniejszości, przyłożenia jej najbardziej charakterystycznych cech do powiększającego szkiełka. Jak wcześniej Wells, Orwell, Huxley, tak i Miłosz podąża drogą antyutopii. Czy pomysł ten zrodził się z przekonania, że krytyka współczesnej cywilizacji pod postacią eseju może być za mało przekonująca? Albo po cichu żywił nadzieję, że dzięki prozie gatunkowej dotrze do szerszego grona odbiorców? Nie wiadomo. Można za to z całą pewnością stwierdzić, że „Góry Parnasu” stały się nośnikiem przekonań niemal identycznych z tymi zawartymi w „Widzeniach nad Zatoką…” - recenzja Pawła Micnasa w serwisie Esensja (31.03.2013).

 

Zamów książkę

Opublikowano na 2013-04-02 przez red. Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Ostatnie

Brak produktów

Menu