Trybuna.eu: Czytając Howarda Zinna

Trybuna.eu: Czytając Howarda Zinna

Radosław S. Czarnecki na portalu Trybuna.eu (29.08.2016) poleca książkę Howarda Zinna Ludowa historia Stanów Zjednoczonych.

Sporo miejsca w książce zajmuje zagadnienie niewolnictwa. Zinn pokazuje jak ów proceder napędzał gospodarkę USA (do pewnego momentu, gdy interes przestał się opłacać z różnych powodów hegemonistyczna Północ wspaniałomyślnie – a de facto; z pobudek ekonomicznych nie etyczno-moralnych – porzuciła niewolnictwo) i jak na tej bazie wyrosło wiele prywatnych, gigantycznych często, fortun. Oczywiście winniśmy brać pod uwagę perspektywę historyczną tamtej epoki, stosunki produkcji i interpersonalne wówczas panujące, a także mentalność tego społeczeństwa. Jednak zwrócić należy uwagę na fakt, że retoryka wolnościowa, propagowanie demokracji i równości (wobec prawa) wszystkich obywateli, tezy podnoszone publicznie przez przedstawicieli rządzących elit będące zdecydowanie afirmacją zasad Oświecenia i Rewolucji Francuskiej (liberté, fraternité, égalité) absolutnie nie przystawały do życia i realności. Przykłady niektórych Ojców Założycieli w przedmiocie posiadania hacjend obrabianych przez czarnych niewolników są tego najlepszym dowodem.  Zwłaszcza casus Tomasza Jeffersona jest tu znamiennym. Angielski abolicjonista Thomas Day (1776) owe rozbieżności słów (wzbogacanych cytatami biblijnymi i odwołaniami do Absolutu bądź tradycji chrześcijańskiej) i praktyki określił jako  „….Prawdziwy absurd kiedy to amerykański patriota, który jedną ręką podpisuje rezolucję niepodległości, a w drugiej trzyma bat nad przerażonymi niewolnikami” .(...)

Warto polecić tę książkę, zwłaszcza w Polsce, gdzie mit Ameryki jest totalny i wszechobecny. I jak każdy mit wypacza – bo musi gdyż jest irracjonalny i przez to szkodliwy zarówno w wymiarze indywidualnym jak i zbiorowym – spojrzenie na rzeczywistość, uniemożliwia chłodną pragmatyczną i realistyczną analizę sytuacji, a kiedy dotyczy to elit rządzących prowadzi na manowce politykę państwa.

Czytaj książkę w formie e-booka  

Opublikowano na 2016-09-14 Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Szukaj na blogu

Nowości

Co po Europie?

Co po Europie?

26,91 zł 29,90 zł
Życie Adelki

Życie Adelki

31,41 zł 34,90 zł

Obserwuj

Ostatnie

Brak produktów

Menu