Zaproszenie [Częstochowa, 21.09.] Spotkanie z Martą Abramowicz

Zaproszenie [Częstochowa, 21.09.] Spotkanie z Martą Abramowicz

Autorka książki Zakonnice odchodzą po cichu na Festiwalu Dekonstrukcji Słowa w Częstochowie.

środa, 21 września, godz. 16.00, Centrum Promocji Młodych, Al. Wolności 30, Częstochowa

Pomimo kontrowersyjnego – wydawałoby się – tematu, reportaż Marty Abramowicz nie powinien być czytany jako prowokacja czy atak na sacrum. To odważna próba naszkicowania zagadnienia, z którym nikt jeszcze się w Polsce nie mierzył. Rozmawiając z siostrami, które zdecydowały się opuścić zgromadzenia, autorka snuje refleksje na temat powołania, trudności życiowych wyborów i roli kobiet w Kościele. (za: http://www.festiwalczytaj.pl/index.php?program=3065136)


O książce: 

Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena... 

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?

Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią? 
Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie. 
Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu. 
Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?

W reportażu Marty Abramowicz znajdziecie odpowiedzi.


E-BOOK     AUDIOBOOK  

Opublikowano na 2016-09-12 Home, Wydarzenia 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Ostatnie

Brak produktów

Menu