Obserwator Finansowy: Nie może być gotowego lekarstwa dla Europy

Obserwator Finansowy: Nie może być gotowego lekarstwa dla Europy

Magdalena Krukowska dla Obserwatora Finansowego (24.07.2016) recenzuje książkę Thomasa Piketty'ego Czy można uratować Europę?.

"Piketty bardzo rozsądnie wypowiada się na tematy, jakże aktualne dla Polaków, wysokości płacy minimalnej i dopłat na dzieci. Powołując się na przykład bogatej rodziny francuskiej, która dostaje 12 tys. euro rocznie na ośmioro dzieci, kwestionuje system 'dopłat dla każdego'. Przekonuje też, że zamiast zwiększać płacę minimalną, lepiej wprowadzać odpowiednio skonstruowaną ulgę podatkową na zatrudnienie. Pozwoliłaby na rozłożenie ciężaru solidarności z mało zarabiającymi nie tylko na pracodawców, często drobnych przedsiębiorców dużo biedniejszych od zamożnych menedżerów korporacji, ale na całość wspólnoty narodowej. (...)

Lektura felietonów Piketty’ego na temat samej Francji prowadzi z kolei do przykrej konstatacji, że 'wszystko już było', a każdy kraj przerabia te same problemy na nowo, nie korzystając z cudzych doświadczeń. I przypomina, że hamulcowym na drodze większego zjednoczenia krajów unijnych byli właśnie Francuzi, którzy powiedzieli „nie” w referendum w sprawie konstytucji europejskiej."

Obserwator Finansowy jest patronem medialnym polskiego wydania książki „Czy można uratować Europę?”

Książka dostępna w formie e-booka 

Opublikowano na 2016-08-10 Home, Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Ostatnie

Brak produktów

Menu