Tok.fm: Historia USA z perspektywy wykluczonych

Tok.fm: Historia USA z perspektywy wykluczonych

Agnieszka Lichnerowicz w Radiu Tok.fm rozmawia z Arturem Domosławskim i Adamem Leszczyńskim o Ludowej historii Stanów Zjednoczonych Howarda Zinna.

Agnieszka Lichnerowicz: Dlaczego uważacie, że to świetna książka?

Artur Domosławski: To jest taka historia nieopowiedziana. Zwykle gdy mówimy po angielsku 'untold story' to jest taka historia nieopowiedziana. Jakieś jej fragmenty były opowiedziane, ale która zupełnie wywraca perspektywę tradycyjnego opowiadania o historii politycznej kraju, kontynentu, świata i ukazuje tę historię nie z punktu widzenia takich milowych wydarzeń ważnych z punktu widzenia władzy politycznej, prezydentów premierów, królów, cesarzy, tylko jest to historia pisana z perspektywy żaby. Czyli grup społecznych wykluczanych, marginalizowanych, podbijanych w przypadku Ameryki od początku Stanów Zjednoczonych, od roku 1492. Stanów Zjednoczonych jak wiemy jeszcze wtedy nie było, to jest od wyprawy Kolumba, czyi od początków konkwisty. (…)

Adam Leszczyński: Ja uważam, że to jest świetna książka po prostu w Polsce. Jest świetnie napisana – to trzeba powiedzieć. On ma fantastyczny talent, którego historycy polscy często nie mają. Właściwie umiejętność, bo oprócz talentu można się tego nauczyć. Tzn. umiejętności posługiwania się anegdotą i przykładem i przychodzenia od tez takich bardzo ogólnych do historii mikro. Robi to niesłychanie sprawnie. W związku z tym to jest taka skrząca się różnymi anegdotami, opowieściami gawęda historyczna, która równocześnie ma bardzo ważny morał. Nawet więcej niż jeden. Jeden moim zdaniem najważniejszy jest, że historia powinna być zaangażowana. I Zinn o tym pisał od lat 70. On był zawsze historykiem wojującym. Uważał, że historyk zawsze podejmuje decyzję polityczną i zawsze jest zaangażowany politycznie. Jeżeli się nie przyznaje do tego sam przed sobą, to oznacza, że kłamie. Okłamuje siebie i czytelników.

Opublikowano na 2016-07-04 Home, Recenzje/Artykuły/Wywiady 0

Napisz komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany by opublikować komentarz..

Ostatnie

Brak produktów

Menu